Mobilność, partnerstwa, innowacje i rozwój kompetencji - jak Erasmus+ zmienia polskie szkoły?
18.06.2018 r. w Bolesławieckim Ośrodku Kultury - Międzynarodowym Centrum Ceramiki w Bolesławcu odbyła się konferencja regionalna Programu Erasmus+ z udziałem Pani Marzeny Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, przedstawicieli programu Erasmus+ oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Następnie przeprowadzony został panel dyskusyjny „Mobilność, partnerstwa, innowacje i rozwój kompetencji – jak program Erasmus+ zmienia polskie szkoły?”, w którym udział wzięli:
- Pani Laura Słocka-Przydróżna, dyrektor Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu,
- Pan Andrzej Leśniewski dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu,
- Pan Jan Russ, nauczyciel przedmiotów zawodowych (Zespół Szkół Mechanicznych w Bolesławcu),
- Pani Katarzyna Cieślik-Ostrowska, nauczyciel (I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Bolesławcu),
oraz Pan Michał Pachocki z Zespołu Analityczno-Badawczego, FRSE.
Odbyła się również prezentacja dobrych praktyk programu Erasmus+ "Inspiracje Edukacyjne" .
2 miliardy 700 milionów euro to budżet programu Erasmus+ na rok 2018. W ramach tej kwoty w krajach Unii Europejskiej realizowane są praktyki zagraniczne uczniów i studentów a także kształcenie nauczycieli w zakresie nowych technologii- na Dolnym Śląsku m.in. w Mobilnym Centrum Edukacyjnym. 18 czerwca 2018 roku taki pojazd zawitał do Bolesławca.
Dzięki programowi Erasmus+ uczniowie szkół średnich wyjeżdżają na praktyki zagraniczne, poznają nowe zawody, uczą się również języków obcych.
Jak podkreśla Pani Laura Słocka-Przydróżna Dyrektor ZSOiZ w Bolesławcu -Ułatwia nam to także proces kształcenia w szkole. Uczniowie są bardziej odważni, bardziej zmotywowani, bardziej zainteresowani osiąganiem lepszych wyników. To również bardzo dobrze wpływa na zespół nauczycieli.
Nieprzypadkowo konferencja odbywa się w Bolesławcu, gdyż tutaj aż 70% młodzieży wybiera szkoły zawodowe i technika.
-Ważnym elementem kształcenia zawodowego są dobre praktyki, w tym praktyki zawodowe Erasmus i Erasmus+, Leonardo, czyli te projekty, które stwarzają nowe możliwości- zauważa Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w MEN.