DZIAŁALNOŚĆ
WALENTYNKI
Czy wiecie, że wzmiankę o dniu Świętego Walentego znajdujemy także w Hamlecie Williama Szekspira:
Ofelia:
Nie mówmy już o tym,
ale jak się was pytać będą,
co to znaczy, to powiedzcie:
Dzień dobry, dziś święty Walenty.
Dopiero co świtać poczyna;
Młodzieniec snem leży ujęty,
A hoża doń puka dziewczyna.
Poskoczył kochanek, wdział szaty,
Drzwi rozwarł przed swoją jedyną
I weszła dziewczyna do chaty,
Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną.
(Hamlet, Akt IV Scena 5; tłumaczenie Józef Paszkowski)
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2014r.
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej zwany popularnie Dniem Nauczyciela. O godzinie 8 uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami. O 8:30 rozpoczął się apel przygotowany przez klasę p. Edyty Chomiaczewskiej III TR i Samorząd Uczniowski. Uroczystość otworzyła pani Laura Słocka-Przydróżna . Pani dyrektor powitała wszystkich gości, wśród których byli nauczyciele emerytowani. Mieli oni okazję zobaczyć po raz pierwszy nowy sztandar szkoły. Pani dyrektor złożyła życzenia wszystkim obecnym i byłym pracownikom szkoły oraz podziękowała uczniom za obecność na uroczystości.
W trakcie apelu uczniowie złożyli życzenia i wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom szkoły. Po części oficjalnej odbył się koncert uczniów, którzy zaprezentowali swoje zdolności wokalne i muzyczne.
Po tej uroczystości odbył się tzw. „Dzień Pierwszaka”. Zgodnie z tradycją odbywa się on zazwyczaj w dniu „Święta Szkoły”. Jednak w tym roku w związku z przyjęciem nowego sztandaru szkoły i zakończeniem projektu z Ukrainą, uczniowie klas pierwszych złożyli tego dnia tylko ślubowanie. Dzięki temu można było połączyć święto nauczycieli ze świętem uczniów klas pierwszych. Samorząd Uczniowski przygotował wiele prób dla nowych uczniów i ich wychowawców, m.in. narysowanie wychowawcy i pani dyrektor, tor przeszkód, test. Nie zabrakło również ślubowań, które niekoniecznie łatwe były do zaakceptowania dla ślubujących, za to jednak znalazły uznanie u przeciwnej grupy odbiorców.
Po apelu pani dyrektor zaprosiła wszystkich pracowników do Sali bankietowej na poczęstunek, podczas którego wybrani nauczyciele zostali wyróżnieni Nagrodą Dyrektora.
MY DLA ŚWIATA i POLA NADZIEI
W bieżącym roku nasza szkoła przystąpiła do programu „My dla świata”. Program „My dla świata” dotyczy aktywizowania grup społecznych do działań Zastępstwawolontariackich na rzecz społeczności lokalnych oraz rozwinięcie społecznych zainteresowań i uzdolnień uczestników.
Specyfiką programu jest tworzenie środowiskowych grup wolontariuszy podejmujących różnorodne rodzaje aktywności w zależności od ich potencjału i zainteresowań oraz potrzeb lokalnych.
Program przygotowuje uczestników do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim, rozwija ich zainteresowania, umiejętności komunikacyjno-społeczne, a przede wszystkim niesie ze sobą wiele wartości wychowawczych kształtując takie cechy jak: kreatywność, odpowiedzialność, wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. Daje on również możliwość nawiązania współpracy z innymi placówkami, organizacjami i instytucjami.
Oto niektóre korzyści z naszego uczestnictwa w programie:
- opracowane rozwiązania formalne zgodne z obowiązującym prawem,
- szkolenia dla wolontariuszy i koordynatorów,
- wymiana pomysłów i doświadczeń,
- promocja działań wolontariuszy,
- materiały promocyjne,
- pomoc organizacyjna,
- uczestnictwo w uroczystościach i konkursach związanych z wolontariatem.
A za nami pierwsza akcja związana z uczestnictwem w programie. Przystąpiliśmy do akcji „Pola nadziei”. „Pola Nadziei” to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu cebulek żonkili. Kiedy zakwitną wiosną są rozdawane w ulicznych kwestach. Zadaniem kampanii „Pola Nadziei” jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy. Szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi ma uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących. Celem kampanii jest także propagowanie zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu.
Nasze cebulki posadziliśmy na terenie należącym do klasztoru Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Chłopcy przygotowali teren do sadzenia, a dziewczyny zajęły się sadzeniem cebulek. Zasadziliśmy 100 cebulek! Teraz trzeba tylko trzymać kciuki, że wyrosną z nich kwiaty, które posłużą nam w dalszej części akcji.