Uczestniczyliśmy w spektaklu "Król Edyp" w reżyserii Stanisława Melskiego
Dnia 13 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły z klas 1TŻ, 1TSE, 1TH, 2TE, 2TH, 2TRS, 2TZ, 3TE obejrzeli w Kinie Forum spektakl pt. „Król Edyp”. Młodzież mogła zobaczyć współczesną realizację jednego z najważniejszych utworów Sofoklesa w wykonaniu artystów sceny wrocławskiej.
„Król Edyp” Sofoklesa to jedno z najstarszych arcydzieł literatury dramatycznej, wzór doskonałej tragedii i pierwszy evergreen w historii dramatu. Edyp rodzi się pod znakiem okrutnej klątwy, przepowiednia mówi, że zabije własnego ojca, poślubi matkę i spłodzi z nią potomstwo. Aby uniknąć wyroku, rodzice porzucają małego okaleczonego Edypa w górach. Chłopiec jednak nie umiera tylko trafia na dwór króla Koryntu. Aktor umiejętnie wcielił się w postać tytułowego bohatera.
Krytyk Jan Kott tak pisał o greckiej tragedii: „To sztuka o okrucieństwie przypadku, przed którym nie mogą zabezpieczyć ani najlepsze dary natury i umysłu, ani najostrożniejsze przewidywania”.
W spektaklu wystąpili aktorzy Teatru Polskiego z Wrocławia, którego misją jest przybliżenie młodym widzom klasyki literatury polskiej i światowej.
Spektakl w reżyserii Stanisława Melskiego zdobył I miejsce na XV Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Antycznej „Bosforskie agory” na Ukrainie. Nagrodę za najlepszą rolę męską otrzymał Łukasz Dziemidok – wcielający się w tytułową rolę oraz reżyser S. Melski.
Młodą widownię poruszyła antyczna tragedia, która polegała na ukazaniu nierozwiązywalnego konfliktu; starcia jednostki z siłą wyższą - fatum, bogiem, ideą. Okazało się, że stare motywy nadal są aktualne, o czym świadczyły współczesne kostiumy aktorów, odwołanie do współczesnej sytuacji Grecji i problemów, przed którymi stają także dzisiejsi władcy. Potwierdza to, że literatura antycznej Grecji stanowi fundament kultury europejskiej, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Więcej zdjęć TUTAJ