Wycieczka do Muzeum Ceramiki
Dnia 15.09.2017 klasa 1TRC (profil ceramik) wybrała się z opiekunem- Panią Sylwią Czernatowicz do Muzeum Ceramiki. Podczas prelekcji młodzież zdobyła wiele ciekawych informacji na temat zbiorów miejscowej kamionki, jej historii, zapoznała się z procesem wyrobu naczyń ceramicznych.
Oto kilka z nich:
Dzieje Bolesławca od ponad 350 lat ściśle związane są z rzemiosłem garncarskim i przemysłem ceramicznym. Na terenie miasta i okolic położonych w dorzeczu Bobru i Kwisy znajdują się obfite bogactwa gliny, które są odpowiednie do produkcji wyrobów kamionkowych wypalanych w temperaturze 1280 – 1300 °C.
Pierwsza wzmianka o garncarzu z Bolesławca występuje w miejskich księgach Świdnicy już w 1380 r. Garncarze zjednoczyli się w cech na początku XVI wieku.
Wizytówką miasta i symbolem bolesławieckich garncarzy był Wielki Garniec wykonany przez J.G.Joppego w 1753roku o imponujących rozmiarach.
W 1897 r. w Bolesławcu powstała z inicjatywy miasta Zawodowa Szkoła Ceramiczna. Dyrektorem został dr. Wilhelma Pukalla, znany fachowiec, kierownik techniczny Królewskiej Manufaktury Porcelany w Berlinie.
Młodzież w Muzeum Ceramikimogła podziwiać miejscowe naczynia ceramiczne (i nie tylko) wykonane różnymi technikami począwszy od najstarszych po współczesne: toczone, żeberkowane, zdobione nakładkami, zdobione stempelkami, a także depozyty: z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, z Muzeum w Nysie, z Muzeum w Gorlitz.
Uczniowie obejrzeli także film ukazujący proces produkcji: masę potrzebną do odlewu, ręczne odlewanie w gipsowych formach, przyklejanie elementów, oczyszczanie z resztek gliny. Podziwiali ręczne zdobienia przy użyciu pędzelków i stempli, proces szkliwienia, wypał w wielkich piecach.
Czas spędzony w Muzeum Ceramiki pogłębił wiedzę i poszerzył zainteresowania artystyczne uczniów. Młodzież zapewniła, że powróci do tego świata przepięknych, historycznych naczyń i ozdób jeszcze nie jeden raz.
Więcej zdjęć TUTAJ