Wykład o Josephie Conradzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu
Twórczość Josepha Conrada oparta jest w znacznej mierze na jego własnych doświadczeniach, związanych z latami pobytu na morzu. Wartość i siła oddziaływania jego pisarstwa polega na podjęciu problematyki etycznej, ujętej w kategorie obowiązku, honoru i wierności.
W opowiadaniach i powieściach Josepha Conrada znajdziemy niemal wszystko, co kojarzy nam się z literaturą poświęconą morzu: zmaganie się z naturą, odkrycia nowych zatok i cieśnin, walki z tubylcami i wiele ciekawych postaci. Spotkamy tu również szczególny gatunek mężczyzn, zwany przez niektórych dżentelmenem – bardzo często jest on głównym bohaterem tej twórczości. Tym bardziej powinno nas to zainteresować, prawda? Tak było 14 listopada 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Bolesławcu, gdzie uczniowie klasy 2TŻ z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu wraz z Panem Pawłem Domzalskim wzięli udział w wykładzie Pani Marii Sobolskiej, polonistki i literaturoznawcy, która w oparciu o życiorys i twórczość Conrada dokonała m. in. analizy tzw. „trudnych" pojęć, nie zawsze jednoznacznych, mogących budzić uzasadnione wątpliwości, szczególnie młodych ludzi. Pani profesor w barwny sposób przedstawiła sylwetkę twórczą pisarza oraz treść „Lorda Jima”, „Jądra ciemności” czy „Tajnego agenta”.
Wykład Pani Marii Sobolskiej był dopełnieniem wystawy opracowanej przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie z okazji 160. rocznicy urodzin "polskiego szlachcica" - "brytyjskiego pisarza i żeglarza".