Skip to content Skip to navigation

82. rocznica napaści ZSRR na Polskę i Światowy Dzień Sybiraka- uroczystości z udziałem Pocztu Sztandarowego ZSOiZ

.
Matko Polska Ty szłaś poprzez step i zawieję, Po ziemniaki, kapustę i chleb I chowałaś swych bliskich w bezimiennej mogile W głuchym stepie Irkucku, wśród tajgi i pięknych jej drzew.

 
Dziś przypada 82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Z tej okazji na cmentarzu komunalnym w Bolesławcu  z udziałem młodzieży, samorządu terytorialnego odbyły się skromne, ale bardzo ważne  uroczystości patriotyczne upamiętniające tragiczne zdarzenia z września 1939 roku. 17 września obchodzony jest również Światowy Dzień Sybiraka, którego celem jest przypominanie losów zesłańców. Wielu z nich nigdy nie wróciło z zesłania. Symbolem było tych uroczystości było zapoznanie młodych ludzi z historią i postanie z Sybirakami. Na wstępnie odśpiewano hymn narodowy, były przemówienia okolicznościowe, apel poległych i złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy, przed pomnikiem w hołdzie Polskich Męczenników z Syberii.
Bolesławieckie „Spotkanie Żywej Pamięci Polskiego Sybiru” 17 września upamiętniło rocznicę agresji ZSSR na Polskę i jej konsekwencje. Bolesławianie – pamiętając o bolesnych wydarzeniach oraz o wszystkich deportowanych na nieludzką ziemię, tych, którzy zginęli w obozach oraz tych, którym udało się wrócić do Ojczyzny – oddali cześć oraz złożyli wieńce pod pomnikiem „W hołdzie Polskim Męczennikom Syberii oraz Pomordowanym w Katyniu i Łagrach”.
 
W uroczystym „Spotkaniu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru” na cmentarzu komunalnym w Bolesławcu wziął udział: Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu w składzie: Piotr Chwastyk, Karolina Friedek i Paulina Janiec wraz z opiekunem Panem Dariuszem Łomańskim a także przedstawiciele samorządów, reprezentacje stowarzyszeń i instytucji, harcerze oraz główni bohaterowie uroczystości – Sybiracy.

 
sybiracy_011.jpg

sybiracy_026.jpg

sybiracy_033.jpg

sybiracy_038.jpg

sybiracy_067.jpg

.

Fot. UM Bolesławiec oraz Kazimierz Marczewski (Bolec.Info)
.

Typ: 
Zwykła