Skip to content Skip to navigation

List Ministra Edukacji i Nauki dotyczący sytuacji w Ukrainie

.

W piątek, 11 marca br. minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wystosował list do dyrektorów, nauczycieli, pracowników oświaty oraz rodziców i dzieci w związku z wojną na terytorium Ukrainy i przyjmowaniem uczniów ukraińskich do polskich szkół.
W liście minister Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na zaangażowanie polskiego społeczeństwa w pomoc uchodźcom.

- Od początku wojny postawa polskiego społeczeństwa – solidarność z Ukrainą, która przejawia się przede wszystkim w bezinteresownym niesieniu pomocy – jest godna najwyższego uznania. Ogrom cierpienia jakiego doświadczają Ukraińcy jest niewyobrażalny. Zdajemy sobie sprawę
z tego, że naszym wspólnym zadaniem jest obecnie zapewnienie uchodźcom dogodnych warunków bytowych, umożliwienie podjęcia pracy, a także kontynuowania edukacji i nauki – podkreślił minister.

Szef MEIN przedstawił najważniejsze założenia projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy z zakresu oświaty i wprowadzonych rozwiązaniach, które pozwolą na zapewnienie kształcenia oraz wychowania uczniom będącym obywatelami Ukrainy.

- W tym celu umożliwiamy tworzenie innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Pozwoli to na zwiększenie bazy miejsc na potrzeby edukacji ukraińskich dzieci. Lokalizacje te organizacyjnie będą podporządkowane szkołom lub przedszkolom – wskazywał.

Minister Przemysław Czarnek podziękował też dyrektorom oraz nauczycielom za zaangażowanie w przygotowaniu szkół i placówek edukacyjnych na przyjęcie ukraińskich uczniów.

- Z ogromnym szacunkiem przyglądam się zaangażowaniu Dyrektorów i Nauczycieli w proces przyjmowania dzieci i młodzieży z Ukrainy do naszych szkolnych wspólnot. Zdaję sobie sprawę z tego, że podejmowane przez Państwa działania wiążą się z ogromnym wysiłkiem podyktowanym koniecznością dostosowania rzeczywistości szkolnej do obecnych wyzwań. Naszym celem jest maksymalne wsparcie Państwa w tych działaniach.

Szef resortu zapewnił też wszystkich uczniów o bezpieczeństwie i odpowiednich warunkach do nauki.

- Chcę Was także zapewnić, że pomimo wojny w Ukrainie, będziecie mogli w sposób niezakłócony kontynuować naukę i przygotowywać się do egzaminów. Jesteście bezpieczni, bo Polska jest ważną częścią NATO – najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie – napisał minister.
 

LIST MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

1460x616.png
 

 

 
Typ: 
Zwykła