Skip to content Skip to navigation

Natasza Zarówna i Oliwia Jadach laureatkami II Olimpiady Umiejętności Hotelarskich ! Natasza Zarówna jedną z dwóch hotelarek w Polsce, które zostały laureatkami: Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej oraz Olimpiady Umiejętności Hotelarskich !

W poniedziałek 25.03.2024 r., kilka dni po tym jak Natasza Zarówna została laureatką IV miejsca w Polsce na XV Olimpiadzie Wiedzy Hotelarskiej rozpoczęła się druga największa olimpiada hotelarska w kraju – Olimpiada Umiejętności Hotelarskich. Olimpiada miała inny charakter od poprzedniej, bardziej koncentrowała się na detalach pracy zawodowej hotelarza i premiowała praktyczne umiejętności uczestników.  W zawodach finałowych reprezentowały nas: Natasza Zarówna oraz Oliwia Jadach. Uczennice Technikum Hotelarskiego znalazły się w gronie 36 najlepszych hotelarzy w kraju, którzy do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowali się w drodze: szkolnych i wojewódzkich eliminacji. Tym razem organizator, którym była Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, zdecydował o tym, że finał olimpiady odbędzie się w Ostródzie na Mazurach w Hotelu ***** Willa Port nad Jeziorem Drwęckim. Wybór miejsca rozgrywek centralnych nie był przypadkowy i stanowił dodatkową, bardzo atrakcyjną nagrodę dla wszystkich finalistów.  Ostróda to przepiękne miasto, w którego granicach znajduje się aż pięć jezior. Nazywana jest „Perłą Mazur” lub „Letnią stolicą Mazur”. To tutaj, nieopodal hotelu położonego nad samym jeziorem, w którym rozgrywana była olimpiada, można rozpocząć podróż Kanałem Elbląskim z Ostródy do Elbląga, który jest uznawany za jedną z największych polskich atrakcji turystycznych.  To jedyny na świecie system żeglugi śródlądowej, który pozwala statkom pokonywać różnice poziomów za pomocą systemu pięciu specjalnych pochylni oraz czterech zabytkowych śluz. Podróż Kanałem Elbląskim to niezapomniane przeżycie, w czasie którego można podziwiać nie tylko unikalną hydrotechnikę, ale także piękno mazurskiej przyrody.
       Olimpiada tradycyjnie rozpoczęła się od części teoretycznej – pisemnego testu sprawdzającego wiedzę zawodową uczestników. Natasza Zarówna i Oliwia Jadach poradziły sobie znakomicie i zakwalifikowały się do ścisłego finału zostając laureatkami II Olimpiady Umiejętności Hotelarskich ! W drugim dniu zmagań laureaci przystąpili do zadań praktycznych, które były wielkim wyzwaniem dla osób mających niewielką praktykę pracy w hotelu i dokładnie sprawdzały umiejętności: obsługi pięter i pokojów hotelowych, recepcji i hotelowej gastronomii. Ogłoszenie ostatecznych wyników nastąpiło na uroczystej kolacji.
       Natasza Zarówna została laureatką  IX miejsca, a Oliwia Jadach laureatką XVII miejsca II Olimpiady Umiejętności Hotelarskich. Natasza Zarówna zdobyła w bieżącym roku dwa tytuły laureatki olimpiad hotelarskich i jest już samodzielnie najbardziej utytułowaną uczennicą w historii Technikum Hotelarskiego!
       O wymiarze tegorocznych sukcesów Nataszy  i Oliwii niech świadczą następujące fakty: były jednymi z najmłodszych uczestniczek obu finałów olimpiad - Natasza nie ukończyła nawet osiemnastego roku życia, były debiutantkami w zawodach finałowych - większość uczestników miało już bogate doświadczenia olimpijskie, niektóre osoby miały także doświadczenia zawodowe pracy w hotelach, co dawało im na starcie olbrzymią przewagę. Mimo tego nasze olimpijki poradziły sobie znakomicie i znalazły się w ekskluzywnym klubie zaledwie sześciu uczennic  w całej historii Technikum Hotelarskiego, które posiadają tytuły laureatek ogólnopolskich olimpiad hotelarskich.  Dodatkowo Natasza znalazła się w elitarnym gronie  trzech osób w Polsce, które uczestniczyły w bieżącym roku, w finałach obu olimpiad i została jedną z dwóch hotelarek w kraju, które są laureatkami zarówno Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej jak i  Olimpiady Umiejętności Hotelarskich ! Wszystkie te informacje najdobitniej potwierdzają: wiedzę i umiejętności Nataszy i Oliwii, obie należą bezapelacyjnie do tegorocznej, hotelarskiej awangardy.
        Nasza trzecia olimpijka - Maja Jerzyk odniosła również godny podziwu, ponadprzeciętny sukces, który nadaje się co najmniej na pierwszą stronę szkolnych: Aktualności oraz Sukcesów. Tytuł finalistki ogólnopolskiej olimpiady i znalezienie się w gronie 30 najlepszych adeptów hotelarstwa w Polsce to również fantastyczne dokonanie.
         Sukcesy naszych uczennic są jednocześnie efektowną wizytówką Technikum Hotelarskiego oraz całego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu. Szkoła hotelarska z Bolesławca wprowadziła w bieżącym roku do finałów dwóch najważniejszych olimpiad hotelarskich największą liczbę reprezentantek ! Jest jedyną szkołą hotelarską  w kraju, która może pochwalić się aż czterema finalistkami ! Do tego mamy: piątą,  szóstą i siódmą
laureatkę !!! Rekordowe liczby: 12 finalistek  i 7 laureatek  krajowych olimpiad hotelarskich, sukcesy w innych konkursach branżowych, zdawalność egzaminów zawodowych na poziomie
100 % oraz sam poziom średnich ocen egzaminacyjnych  w ciągu ostatnich kilkunastu lat sprawia, że bez zbędnych kompleksów możemy porównywać się do najlepszych szkół hotelarskich w Polsce. Mimo ograniczonych możliwości wynikających z wielkości naszego miasta oraz skromnej oferty obiektów hotelarskich, z którymi nasza szkoła jest w stanie nawiązać współpracę, konkurujemy z powodzeniem ze szkołami  mającymi sześćdziesięcioletnią lub siedemdziesięcioletnią tradycję, mogącymi pochwalić się lepszą bazą dydaktyczną, szkołami z dostępem do ogromnej liczby najlepszych, markowych  hoteli, dającym całkiem inne możliwości kształcenia praktycznego, prowadzenia staży i praktyk zawodowych dla uczniów, szkołami zlokalizowanymi w wielkich aglomeracjach lub centrach turystycznych.
          Na koniec chcemy uhonorować krótką wzmianką cichą bohaterkę tegorocznych zmagań olimpijskich, którą była Jagoda Iwaniec. Jagoda w poprzednich dwóch latach również odnosiła spektakularne sukcesy – była podwójną finalistką i laureatką olimpiad hotelarskich oraz wygrywała inne konkursy hotelarskie. W bieżącym roku postanowiła skoncentrować się na przygotowaniach do matury. Mimo ograniczonego czasu zawsze służyła młodszym koleżankom: bezinteresowną radą, doświadczeniem, konsultacjami i wszelką inną pomocą. Kibicowała naszym dziewczynom, pierwsza składała gratulacje i cieszyła się z ich sukcesów jak ze swoich. Taką postawę zawsze warto docenić i podziękować co niniejszym czynimy.
 
Natasza Zarówna, Oliwia Jadach, Jagoda Iwaniec, Maja Jerzyk i Ania Dziweńka ....
 
          Jeszcze raz gratuluję Wam oraz Waszym Rodzicom tegorocznych sukcesów, które przerosły moje najśmielsze oczekiwania i są po prostu bezprecedensowe.  Życzę podobnych w kolejnych latach, spełniajcie swoje wszelkie marzenia...
 
          To już koniec kilkumiesięcznych relacji z olimpiad i zawodów hotelarskich. Dziękuję za uwagę.
 
Lucyna Hajduk

 
IMG_20240326_210018_HDR.jpg

IMG_20240326_205612.jpg
 

IMG_20240325_165930_HDR (1).jpg

IMG_20240325_165635_HDR (1).jpg

1711477491016.jpg

1711477491040.jpg

 
Typ: 
Zwykła