Skip to content Skip to navigation

Olimpiada statystyczna

Dnia 12 grudnia odbył się okręgowy etap VIII edycji Olimpiady Statystycznej. Oficjalnym organizatorem jest Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne.
Awans do etapu okręgowego uzyskała Julia Brodzikowska, Zofia Borejko oraz Karolina Dul. Test składał się z 3 części z których można było uzyskać 80 punktów. Na rozwiązanie uczniowie mieli 90 minut. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Uczniowie rozwiązywali zadania z takich dziedzin statystyki i matematyki jak współczynnik korelacji Pearsona, prawdopodobieństwo całkowite, schemat Bernoulliego, twierdzenie Bayesa oraz wiele innych zagadnień, które swoją tematyką sięgają materiału obowiązującego na studiach ekonomicznych.
Najlepiej z naszej trójki finalistek poradziła sobie Zofia Borejko, uczennica 1 klasy technikum ekonomicznego. Zosia była bardzo blisko awansu do zawodów centralnych. Do awansu zabrakło jej jedynie 6 punktów. Należy wspomnieć, że przygoda Zofii ze statystyką  trwa dopiero od 3 miesięcy.  
 
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Zaprezentowaliście niezwykle wysoki poziom i każdy z Was zasługuje na duże brawa. W przyszłym roku z nową energią oraz zaangażowaniem będziemy walczyć o awans do zawodów centralnych.

 
 
Typ: 
Zwykła