Skip to content Skip to navigation

Podziękowanie od Prezydenta RP – Narodowe Czytanie 2021

.

Miło nam poinformować, że Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w  Bolesławcu  otrzymała specjalne podziękowanie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu raz z dedykacją od Pary Prezydenckiej.
- Serdecznie dziękuję za współtworzenie Narodowego Czytania 2021. Dzięki Państwa zaangażowaniu w ponad trzech i pół tysiąca miejsc w Polsce i na całym świecie wspólna lektura ,,Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej dostarczyła prawdziwej radości. Podczas tegorocznej odsłony akcji po raz kolejny wykazali się Państwo niezwykłą inwencją. ,,Moralność Pani Dulskiej” czytana była na wiele oryginalnych sposobów, a każdy z nich potwierdził i żywotność tego utworu – pisze Prezydent.
Jak podkreśla Prezydent Andrzej Duda w przesłanym liście, kanon polskiej literatury ponownie nas wszystkich zjednoczył. Wspólne czytanie znów pokazało, że w naszych wybitnych dziełach literackich ugruntowane zostały uniwersalne wartości. I że wszyscy lubimy do tych lektur wracać, bo są mądre, świetne napisane i wciąż przynoszą dużo satysfakcji czytelnikom.
Do podziękowania dołączony został okolicznościowy egzemplarz ,,Moralność Pani Dulskiej”.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Głównym problemem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej na przełomie XIX i XX w. w czasach współczesnych autorce. Objawami tego kryzysu są: chciwość, egoizm, materializm, obłuda, fałsz, ciasnota poglądów. Szczególną formą dwulicowości jest stosowanie zasad moralnych na pokaz. Wartość utworu polega również na tym, oprócz aktualnej na przestrzeni wieków problematyki, są w nim poruszane także problemy uniwersalne, które znajdują swoje odzwierciedlenie w każdej epoce i piętnują przywary ludzi każdego wieku.

 
2 (Copy)_0.jpg

3 (Copy)_0.jpg

4 (Copy).jpg

5 (Copy).jpg

6 (Copy).jpg

7 (Copy).jpg

8 (Copy).jpg

9 (Copy).jpg

10 (Copy).jpg

11 (Copy).jpg

12 (Copy).jpg

13 (Copy).jpg

.

Typ: 
Zwykła