Skip to content Skip to navigation

Zapraszamy do udziału w Narodowym Czytaniu "Nad Niemnem" E. Orzeszkowej

.

Serdecznie zapraszamy na Narodowe Czytanie 2023 „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, które odbędzie się 8 września 2023 r. w salach 203-204 w godz. 9.00 - 12.00. Ze względów organizacyjnych w wydarzeniu wezmą udział klasy mające w tym dniu lekcje  w wyżej wymienionych salach. Mile widziany strój galowy. Zachęcamy do przyniesienia własnego egzemplarza powieści Elizy Orzeszkowej. Natomiast wszystkich chętnych zapraszamy na długiej przerwie do biblioteki, gdzie odbędzie się krótki konkurs ze znajomości lektury. Każda osoba, która przeczyta na forum fragment utworu lub weźmie udział w konkursie otrzyma pamiątkową zakładkę do książki.
Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książkowej ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna powieść pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.
Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

.

Typ: 
Zwykła