Skip to content Skip to navigation

„Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę, rolę moczy, suszy”.- Andrzejkowa gazetka w szkolnej bibliotece.

.

Z okazji wigilii imienin Andrzeja w Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu Pan Paweł Domzalski przygotował gazetkę tematyczną.
 
Święty Andrzej uważany jest za patrona panien, które chcą wyjść za mąż. Wigilia jego imienin, przypadająca na 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb.
Dziewczęta spotykają się w swoim gronie, by za pomocą wróżb choć trochę odgadnąć przyszłość. Przede wszystkim jednak, by dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż i kim będzie ich wybranek.
„W dawnych epokach życie towarzyskie było ściśle związane z rokiem obrzędowym i religią. Dzisiejsze andrzejki obchodzono jako dwa odrębne święta: św. Katarzyny – 26 XI i św. Andrzeja – 30 XI, byli oni uważani za patronów małżeństwa. Mimo, iż święci ci żyli w różnych czasach, tradycja przedstawiała ich jako rodzeństwo. Św. Katarzyna była patronką dziewic a św. Andrzej –młodzieńców.
 
Święty Andrzej od andrzejek
        
Jest kilku świętych Andrzejów: św. Andrzej Bobola, św. Andrzej męczennik wietnamski... Ale św. Andrzej Apostoł jest najbardziej znany. Św. Andrzej od andrzejek pochodził z Betsaidy w Galilei, był rybakiem i uczniem Jana Chrzciciela, potem poszedł za Chrystusem. Przyprowadził też do Niego swojego brata Szymona Piotra. Przedstawiał Jezusowi pogan, którzy chcieli Go poznać. Zginął ukrzyżowany w Achai [na krzyżu ustawionym pochyło w kształcie litery X - zwanym krzyżem świętego Andrzeja]. Wcześniej zdążył założyć w Bizancjum kościół. Podobno był obieżyświatem - nauczając, podróżował po wielu krajach.
 
Andrzejki zawdzięczamy Grekom.
Wróżby św. Andrzeja powstały w środowisku greckim, gdzie dostrzeżono etymologiczne podobieństwo nazwy aner, andrós - mąż, mężczyzna i Andreas - Andrzej. Św. Andrzej mógł być więc rozdawcą mężów... Bo andrzejki to święto panieńskie i czysto matrymonialne. Kawalerowie imię przyszłej żony powinni poznawać wcześniej - 24 listopada w wigilię świętej Katarzyny.
 
29 listopada (wtorek) zapraszamy na długiej przerwie wszystkich chętnych do rozwiązania Andrzejkowej krzyżówki literackiej. Zgłoszenie przed lekcjami, żebyśmy wiedzieli ile skserować kartek.

 
2 (Copy)_14.jpg

3 (Copy)_14.jpg

7 (Copy)_10.jpg

8 (Copy) (2).jpg

10 (Copy)_6.jpg

16 (Copy)_1.jpg

17 (Copy)_2.jpg

21 (Copy)_1.jpg

22 (Copy).jpg

18 (Copy)_3.jpg

24 (Copy)_3.jpg

19 (Copy).jpg

25 (Copy)_0.jpg

20 (Copy)_2.jpg

29 (Copy).jpg

4 (Copy)_11.jpg

11 (Copy)_3.jpg

27 (Copy)_1.jpg

5 (Copy)_10.jpg

.

Typ: 
Zwykła