Skip to content Skip to navigation

Lepiej jest nie być Żydem?- warsztaty o tożsamości żydowskiej na podstawie filmu Mikołaja Grynberga „Dowód tożsamości”.

.

04 marca 2022 roku uczniowie technikum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu z klas 3GTE i 4THS wzięli udział w warsztatach o tożsamości żydowskiej, które zostały poprowadzone w ramach lekcji języka polskiego przez pana Pawła Domzalskiego.
Na pierwszej godzinie zajęć uczniowie obejrzeli film "Dowód tożsamości" -debiut reżyserski wybitnego pisarza, reportera i fotografa Mikołaja Grynberga (finalisty Nagrody Literackiej "Nike", laureata Warszawskiej Premiery Literackiej). Grynberg to autor zbiorów opowiadań "Rejwach" i "Poufne" oraz niezwykle szczerych i przenikliwych rozmów zebranych w publikacjach "Ocaleni z XX wieku" (2012), "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" (2014) i "Księga wyjścia" (2018)".
Zaproszeni do udziału w filmie bohaterowie mierzą się z trudnymi pytaniami przy włączonej kamerze. Dzięki temu konfrontujemy się nie tylko ze słowem, lecz także z emocjami. Rozmówcy siedzą na scenie (autentyczna scena audytorium Muzeum POLIN), reflektor zaledwie oświetla ich twarze, wyostrzając każdy gest, szept i łzę. Mikołaj także nie ma nic do ukrycia – pozwala nam przyjrzeć się swojej metodzie pracy. Widzimy, że nie zadaje jedynie pytań, umawia się ze swoimi rozmówcami na dialog, w którym on sam niejednokrotnie stawia czoła poruszanym zagadnieniom.
Rozmówcy Grynberga reprezentują wszystkie żyjące dzisiaj w Polsce pokolenia Żydów. Pierwszy raz Mikołaj daje również głos pokoleniu, które nie miało bezpośredniej styczności z Ocalałymi ze swoich rodzin. Film jest okazją do przyjrzenia się, jak ewoluuje nasza pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków i nastolatków. Wywiady pokazują szeroką panoramę postaw i doświadczeń – rozmówcy pochodzą zarówno z wielkich miast, jak i polskiej prowincji. Przyglądamy się nie tylko historii ich rodzin oraz indywidualnym losom, padają także pytania o teraźniejszość, o antysemityzm. Jak sobie z nim radzą? Czy sobie radzą?
Druga część warsztatów to próba odpowiedzi na pytanie czym jest tożsamość żydowska i jak ją widzą bohaterowie filmu Grynberga. Uczniowie pracując w czterech grupach próbowali pokazać, na czym polega specyfika bycia polskim Żydem, często niezrozumiała dla osób spoza tego kręgu. Historia Polski jest bowiem wyjątkowo trudna. Obfitowała w wydarzenia, które miały ogromny wpływ na poczucie tożsamości wśród społeczności żydowskiej. Jak się okazało był to nie tylko obraz Żydów, ale obraz współczesności, uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy. O to, kim jesteśmy. O rodzinę, o nasze lęki i marzenia. O Polskę.

 
5_1.JPG

9_0.JPG

15.jpg

26_0.JPG

31_0.JPG

53_0.jpg

44.JPG

68_0.jpg

IMG_1175 (Copy).JPG

IMG_1188 (Copy).JPG

IMG_1200 (Copy).JPG

IMG_1218 (Copy).JPG

 
 

Typ: 
Zwykła