Skip to content Skip to navigation

Miłość w getcie- lekcja języka polskiego o Irenie Sendlerowej w 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

.

Jak co roku 19 kwietnia podczas ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, oddajemy hołd Bohaterom i Bohaterkom powstania w getcie warszawskim. Tematem przewodnim 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie jest Miłość. Dlatego też 20 kwietnia 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu z klasy 2 technikum w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa wzięli udział w lekcji języka polskiego, podczas której analizowali reportaż Anny Bikont „Miłość w getcie. Irena Sendler i Adam Celnikier”. Uczniowie poznali sylwetkę kobiety o niezłomnym charakterze, podążającej za głosem serca i sumienia i przede wszystkim nie potrafiącej pogodzić się ze złem.
Wyróżniona nagrodą Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, urodzona w Warszawie w 1910 roku, Irena Sendlerowa od najmłodszych lat wychowywała się w środowisku piętnującym nietolerancję. Zasady przekazane jej przez ojca – lekarza, o obowiązku pomocy bliźnim i byciu dobrym człowiekiem, towarzyszyły jej przez całe życie. Na długo przed powstaniem warszawskiego getta, utworzyła sieć łączniczek pomagających Żydom. Zasłynęła uratowaniem dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci i powojenną działalnością społeczną.
Dziennikarka, reporterka i pisarka Anna Bikont – autorka takich książek, jak „My z Jedwabnego”, „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej” (współautorka) i „Sendlerowa. W ukryciu” – przygotowała reportaż, w którym przybliżyła postać Ireny Sendlerowej i jej relacji z Adamem Celnikierem, młodym żydowskim prawnikiem, który w czasie okupacji znalazł się za murami warszawskiego getta.

 
2_1.JPG

4_1.JPG

5_2.JPG

6_1.JPG

10_0.JPG

17.JPG

14.JPG

23_0.JPG

22.JPG

36.JPG

43.JPG

44_0.JPG

46_0.JPG
.

Typ: 
Zwykła