„Moje serce zostało we Lwowie…”
Wspominano o współpracy szkoły z mieszkańcami Bolesławca urodzonymi na Kresach, o wystawie "Świat Kresów" i wykładach z pracownikami uczelni wyższych, które towarzyszyły wystawie, realizacji projektów edukacyjnych na Kresach oraz rozbudzonym zainteresowaniu uczniów tematyką kresową.
W szczególności skupiono się na dwóch projektach:
Uczniowie dzielili się wrażeniami z pobytu na Ukrainie. Opowiadali o tym jak promowali polską kulturę, obyczaje, język oraz uczestniczyli w żywej lekcji historii. Prezentowali również efekty swojej pracy, szcególnie na polskim cmentarzu w Sieniawie k/ Zbaraża.
Władze powiatu i koordynatorzy projektów podziękowali uczniom wręczając certyfikaty youthpass i podziękowania.
Galę uświetniły występy, które zabrały widzów w sentymentalną, bogatą we wzruszenia podróż po Kresach. Jeszcze długo w naszej pamięci rozbrzmiewać będą „Bubliczki” w wykonaniu Agaty czy „Szał numerów, czyli ich sześcioro” w wykonaniu Krystiana i Sebastiana.
Wieczorem odbyła się druga część uroczystości, podczas której wielu mieszkańców Bolesławca wysłuchało niezwykłej prelekcji o Lwowie, pana Tomasza Kuby Kozłowskiego, pracownika Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Uzupełnieniem prezentacji był film „Kawaler Księżyca” opowiadający o Henryku Zbierzchowskim, poecie, prozaiku, dramatopisarzu, satyryku, legendarnym bardzie miasta Lwowa, stałym bywalcu lwowskich knajp i restauracji, dzisiaj niemal zupełnie zapomnianym i nieznanym.
Niespodzianką dla wszystkich obecnych było przybycie autora scenariusza - pana Sławomira Gowina, który chętnie odpowiadał na pytania zgromadzonych.