DZIAŁALNOŚĆ

 
WALENTYNKI
W ZSOiZ nie tylko się uczymy, ale też dobrze się bawimy. Jedną z okazji do wspaniałej zabawy były Walentynki, które tym razem mogliśmy świętować wspólnie.  Samorząd Uczniowski zorganizował na sali gimnastycznej koncert walentynkowy, w trakcie którego podziwialiśmy znane nam szkolne talenty, jak również zachwyciliśmy się kilkoma nowymi. Przed samym koncertem wystąpili zaproszeni goście z pizzerii Tomato z Tomaszowa Bolesławieckiego, którzy pokazali nam, jak profesjonalnie kręcić ciastem na pizzę. Pokaz wzbudził duże zainteresowanie oraz wywołał gromkie brawa. Mistrzowie pizzy przy muzyce żonglowali  ciastem wprawiając swoimi umiejętnościami wszystkich w zachwyt. Po tym występie   mogliśmy wysłuchać polskich i zagranicznych utworów w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Piosenki zaprezentowali nam duety: Mikołaj Bielawski i Agata Wagner, Tomasz Zawrotniak i Karolina Olszewska, Aleksandra Pieniążek i Anita Kaczmarek oraz soliści: Alicja Duma, Kamil Pikuła, Agata Wagner, Karolina Olszewska i Mikołaj Bielawski. Nie zawiodła nas też grupa teatralna,  która jak zwykle rozbawiła nas swoją grą aktorską do łez. Wszystkim zakochanym życzymy dużo miłości, nie tylko w tym dniu.
Czy wiecie, że wzmiankę o dniu Świętego Walentego znajdujemy także w Hamlecie Williama Szekspira:
Ofelia:
Nie mówmy już o tym,
ale jak się was pytać będą,
co to znaczy, to powiedzcie:
Dzień dobry, dziś święty Walenty.
Dopiero co świtać poczyna;
Młodzieniec snem leży ujęty,
A hoża doń puka dziewczyna.
Poskoczył kochanek, wdział szaty,
Drzwi rozwarł przed swoją jedyną
I weszła dziewczyna do chaty,
Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną.
(Hamlet, Akt IV Scena 5; tłumaczenie Józef Paszkowski)

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2014r.

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej zwany popularnie Dniem Nauczyciela.  O godzinie 8 uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami. O 8:30 rozpoczął się apel przygotowany przez klasę p. Edyty Chomiaczewskiej III TR i Samorząd Uczniowski. Uroczystość otworzyła pani Laura Słocka-Przydróżna . Pani dyrektor powitała wszystkich gości, wśród których byli nauczyciele emerytowani. Mieli oni okazję zobaczyć po raz pierwszy nowy sztandar szkoły. Pani dyrektor złożyła życzenia wszystkim obecnym i byłym pracownikom szkoły oraz podziękowała uczniom za obecność na uroczystości.
W trakcie apelu uczniowie złożyli życzenia i wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom szkoły. Po części oficjalnej odbył się koncert uczniów, którzy zaprezentowali swoje zdolności wokalne i muzyczne.
Po tej uroczystości odbył się tzw. „Dzień Pierwszaka”. Zgodnie z tradycją odbywa się on zazwyczaj w dniu  „Święta Szkoły”. Jednak w tym roku w związku z przyjęciem nowego sztandaru szkoły i zakończeniem projektu z Ukrainą, uczniowie klas pierwszych złożyli tego dnia tylko ślubowanie. Dzięki temu można było połączyć święto nauczycieli ze świętem uczniów klas pierwszych. Samorząd Uczniowski przygotował wiele prób dla nowych uczniów i ich wychowawców, m.in. narysowanie wychowawcy i pani dyrektor, tor przeszkód, test. Nie zabrakło również ślubowań, które niekoniecznie łatwe były do zaakceptowania dla ślubujących, za to jednak znalazły uznanie u przeciwnej grupy odbiorców.
Po apelu pani dyrektor zaprosiła wszystkich pracowników do Sali bankietowej na poczęstunek, podczas którego wybrani nauczyciele zostali wyróżnieni Nagrodą Dyrektora.  

MY DLA ŚWIATA  i POLA NADZIEI

W bieżącym roku nasza szkoła przystąpiła do programu „My dla świata”. Program „My dla świata” dotyczy aktywizowania grup społecznych do działań Zastępstwawolontariackich na rzecz społeczności lokalnych oraz rozwinięcie społecznych zainteresowań i uzdolnień uczestników.
Specyfiką programu jest tworzenie środowiskowych grup wolontariuszy podejmujących różnorodne rodzaje aktywności w zależności od ich potencjału i zainteresowań oraz
potrzeb lokalnych.
Program przygotowuje  uczestników do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim, rozwija ich zainteresowania, umiejętności komunikacyjno-społeczne, a przede wszystkim niesie ze sobą wiele wartości wychowawczych kształtując takie cechy jak: kreatywność, odpowiedzialność, wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. Daje on również możliwość nawiązania współpracy z innymi placówkami, organizacjami i instytucjami.
Oto niektóre korzyści z naszego uczestnictwa w programie:

  • opracowane rozwiązania formalne zgodne z obowiązującym prawem,
  • szkolenia dla wolontariuszy i koordynatorów,
  • wymiana pomysłów i doświadczeń,
  • promocja działań wolontariuszy,
  • materiały promocyjne,
  • pomoc organizacyjna,
  • uczestnictwo w uroczystościach i konkursach związanych z wolontariatem.

A za nami pierwsza akcja związana z uczestnictwem w programie. Przystąpiliśmy do akcji „Pola nadziei”. „Pola Nadziei” to międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, polegający na sadzeniu cebulek żonkili. Kiedy zakwitną wiosną są rozdawane w ulicznych kwestach. Zadaniem kampanii „Pola Nadziei” jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy. Szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi ma uwrażliwiać społeczeństwo, przypominając o chorych i cierpiących. Celem kampanii jest także propagowanie zasad opieki paliatywnej oraz wolontariatu.
Nasze cebulki posadziliśmy na terenie należącym do klasztoru Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Chłopcy przygotowali teren do sadzenia, a dziewczyny zajęły się sadzeniem cebulek. Zasadziliśmy 100 cebulek! Teraz trzeba tylko trzymać kciuki, że wyrosną z nich kwiaty, które posłużą nam w dalszej części akcji.
 


 

Slajd na głównej: 
nie