Zdrowa Szkoła - Gesunde Schule

W roku szkolnym 2011/2012 Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych rozpoczął  realizację polsko-niemieckiego projektu Zdrowa Szkoła - Gesunde Schule (I rok działań projektowych).

Naszym partnerem ze strony niemieckiej jest szkoła w przygranicznym Görlitz - Schulzentrum in Görlitz. Projekt koordynowany jest przez Państwową Karkonoską Szkołę Wyższą w Jeleniej Górze i  Uniwersytet w Lipsku, czas trwania projektu zaplanowano na lata 2011-2014. Cele projektu obejmują kształtowanie wśród uczniów zachowań prozdrowotnych, promowanie zdrowego stylu życia, zdrowe odżywianie zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczniowie w trakcie realizacji projektu pogłębiają wiedzę na temat zdrowego żywienia  i sprawności fizycznej, zgłębiają wiedzę na temat własnego regionu i regionu sąsiada, komunikują się z uczniami po drugiej stronie granicy i rozwijają  kompetencje kluczowe. Hasłem przewodnim działań projektowych w bieżącym roku szkolnym jest ,,Zdrowa kuchnia – gotowanie i pieczenie. Od września 2011 roku uczniowie realizują różne działania skupione wokół problemu zdrowego odżywiania.

                              TYDZIEŃ ZDROWEGO ODŻYWIANIA

W dniach od 6 do 11 lutego 2012 w naszej szkole uczestnicy projektu ,,Gesunde Schule” i społeczność ZSOiZ mieli  okazję brać udział  w ,,Tygodniu Działu Gastronomicznego”, który obfitował w różne formy propagowania idei zdrowego stylu życia.

Od poniedziałku do piątku uczniowie mieli okazję dowiedzieć  się z prezentacji i lekcji wychowawczych ważnych rzeczy dotyczących tego jak zamienić ,,buły na brokuły”, co zmienić w swoim jadłospisie i jak zadbać o własne zdrowie, żeby żyć długo i zdrowo. Wszyscy mieliśmy okazję uczestniczyć w degustacji pysznych i zdrowych surówek i soków przygotowanych przez uczestników projektu. Chętni mogli zmierzyć ciśnienie, poziom cukru i sprawdzić BMI. Cały tydzień promował  zdrowie i stał się okazją do refleksji nad tym, czy każdy z nas prowadzi zdrowy styl życia i czy warto coś w nim zmienić. Zwieńczeniem pracy stał się czwartkowy apel na który przybyła delegacja uczniów i opiekunów z partnerskiej szkoły z Niemiec. Uczestnicy projektu wspólnie prowadzili apel, bawili się i uczyli. Pokonywali bariery językowe i wiekowe. Nasi goście z Niemiec przygotowali występ propagujący ,,Zdrową Szkołę” i uczestniczyli w konkursach z młodzieżą z naszej szkoły. Między innymi  sprawdzali  znajomość układu pokarmowego w języku polskim i w języku niemieckim.

Apel stał się okazją do podsumowania wyników nauczania w I semestrze oraz dotychczasowych działań projektowych. Podsumowany został konkurs na plakat  promujący zdrowe odżywianie, oraz konkurs na fraszkę  o tematyce zdrowotnej.

W kategorii plakat nagrodzono: I miejsce klasa II TT, II  miejsce klasa III TŻ, III miejsce klasa I TŻ i II TH

W kategorii fraszka i wrażenia artystyczne nagrodzono: I miejsce klasa III TT i uczniowie z partnerskiej szkoły z Niemiec, II miejsce klasa III TE , III miejsce klasa I TE i wyróżnienie TŻ

Dekoracje do apelu – „oprawę warzywno–owocową” przygotowały uczennice, które ukończyły kurs carvingu w ramach projektu realizowanego w szkole.

Po apelu goście poczęstowani zostali pierogami a następnie udali się na wspólne warsztaty kulinarne, które stały się kolejną okazją do integracji i zabawy. Tym razem uczestnicy projektu wspólnie piekli rogaliki drożdżowe, popijali soki owocowe, kakao i kawę przygotowane przez naszych uczniów.

Na zakończenie wizyty uczniowie z Goerlitz pojechali na wycieczkę do Zakładu Ceramicznego „Manufaktura” w Bolesławcu.


link targi projektowe 15.06.2012 prezentacja do pobrania

targi projektowe 15.VI_.2012.ppt


Otrzymaliśmy sprzęt z Niemiec z projektu „Zdrowa Szkoła”

TARGI PROJEKTOWE GESUNDE SCHULE-ZDROWA SZKOŁA W SEIFHENNERSDORF

Spotkanie w Görlitz w ramach projektu ZDROWA SZKOŁA

Formularz dokumentujący pierwszy rok projektu 2011/2012

http://www.hszg.de/lebenslanges-lernen/projekte/geszko/aktuelles-bericht...

sprawozdanie za rok szkolny 2011/2012

Spotkanie międzypokoleniowe :Tradycje świąteczne w kuchni i nie tylko …

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU: POTRAWY ŚWIĄTECZNE

Drugi rok w międzynarodowym projekcie "Gesunde Schule - Zdrowa Szkoła".

Formularz dokumentacyjny 2012/2013
Sprawozdanie IX - XI.2012

http://www.istotne.pl/a8670.php

http://azartsat.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3143:wyd...

Raport końcowy z realizacji projektu w roku szkolnym 2012/2013