Projekt Leonardo da Vinci II 2013/2014
W roku szkolnym 2013/2014 po raz kolejny będzie realizowany PROJEKT LEONARDO DA VINCI
tym razem dla uczniów klasy technikum żywienia i gospodarstwa domowego oraz technikum hotelarstwa.
Opracowany przez naszą szkołę projekt „Rozbudzanie kreatywności i doskonalenie umiejętności hotelarsko-gastronomicznych poprzez praktyki zagraniczne” został zatwierdzony do realizacji i będzie dofinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt polega na zorganizowaniu w okresie 16.03.2014 – 12.04.2014 dla grupy 30 uczniów utworzonej z 15 osób klasy trzeciej technikum żywienia i gospodarstwa domowego oraz 15 osób klasy trzeciej technikum hotelarstwa, 4- tygodniowej praktyki zawodowej w Centrum Kształcenia Praktycznego F+U Sachsen GmbH w Chemnitz w Niemczech.
Zasadniczym celem projektu jest doskonalenie umiejętności zawodowych uczniów, porównanie wiadomości i umiejętności nabytych w trakcie nauki i praktyki w kraju z oczekiwaniami, jakie stawia europejski rynek pracy.
W celu optymalnego przygotowania uczniów do odbycia praktyki przed wyjazdem, zostaną objęci przygotowaniem pedagogiczno- kulturowo- językowym.
W czasie realizacji programu praktyki w organizacji przyjmującej, uczniowie będą pogłębiali wiedzę i doskonalili umiejętności hotelarsko-gastronomiczne.
Grupa 15 uczniów technikum żywienia i gospodarstwa domowego zostanie podzielona na 3 pięcioosobowe zespoły, w którym każdy uczeń, będzie miał swoje stanowisko pracy i zadania do wykonania. Praktyka będzie przebiegała w trzech działach zakładu gastronomicznego na wyodrębnionych stanowiskach pracy, na których uczniowie będą się zmieniać :
1. Kuchnia zimna i gorąca : przygotowanie półproduktów, obsługa sprzętu gastronomicznego, przygotowanie i wydawanie potraw.
2. Pracownia cukiernicza: przygotowanie półproduktów, obsługa sprzętu cukierniczego, sporządzanie wyrobów ciastkarskich i deserów.
3.Restauracja: aranżacja sal konsumenckich, obsługa gościa, przyjmowanie zamówień, techniki noszenia zastawy stołowej, nakrywanie do stołu.
Grupa 15 uczniów technikum hotelarskiego także zostanie podzielona na 3 pięcioosobowe zespoły, w którym każdy uczeń, będzie miał swoje stanowisko pracy i zadania do wykonania. Praktyka będzie odbywała się w trzech działach hotelu na wyodrębnionych stanowiskach pracy, na których uczniowie będą się zmieniać :
1) Recepcja: przyjęcie gościa; organizowanie pobytu; komunikacja interpersonalna; rozliczenie i pożegnanie gościa; praca w programie komputerowym do rezerwacji hotelowych – FIDELIO.
2) Służba pięter ( housekeeping ):utrzymywanie w czystości i estetycznym wyglądzie pokoi hotelowych, korytarzy i pomieszczeń ogólnego użytku, obsługa gościa hotelowego w pokoju, ścisła współpraca z recepcją.
3) Restauracja (obsługa klienta): aranżacja sal konsumenckich; obsługa gościa, przyjmowanie zamówień; techniki noszenia talerzy i szklanek; nakrywanie do stołu.
W czasie wolnym od pracy strona przyjmującą zorganizuje wycieczki przedmiotowe z branży gastronomiczno -hotelarsko-turystycznej do instytucji i przedsiębiorstw w Saksonii.
Obecnie trwa rekrutacja do realizacji praktyki zawodowej w ramach w/ w projektu.