Dni Kultury Kresowej w ZSOiZ
17 lutego 2012 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbyło się spotkanie z członkami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich. Przybyli goście opowiadali młodzieży ciekawe historie dotyczące Kresów i nie tylko. Uczniowie mogli zdobyć wiele informacji o Lwowie, Krzemieńcu, Nowym Rozdole czy Trembowli. Spotkanie miało na celu nawiązanie współpracy pomiędzy Kresowiakami a młodzieżą. Rozwinięta w czasie spotkania dyskusja zaowocuje w przyszłości wywiadami, które przeprowadzą nasi uczniowie z członkami Towarzystwa.
1 marca 2012 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych rozpoczęto cykl ciekawych spotkań w ramach „Dni Kultury Kresowej”. Uczniowie uczestniczą w żywych lekcjach historii, które rozbudzają ich ciekawość i zainteresowanie historią Kresów Wschodnich.
Zaproszeni goście zabierali głos na takie tematy jak:
· Karolina Lanckorońska- życie i działalność,
· Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich,
· Trembowla- życie przed wojną,
· Semper Fidelis- obrona Lwowa,
· Krzemieniec- miasto Słowackiego,
· Rudki- miasto Fredry,
· Z Drohobycza do Bolesławca,
· Skała Podolska- Kazachstan- Bolesławiec.
Dodatkowo w szkole odbywają się różnego rodzaju zajęcia prowadzone przez pracowników naszej szkoły a szkolna stołów przez cały tydzień serwuje potrawy kuchni kresowej.
Od 12 marca gościmy w naszej szkole wystawę wielkoformatową „Świat Kresów” autorstwa pana Tomasza Kuby Kozłowskiego pochodzącą ze zbiorów Domu Spotkań z Historią. Plansze ze zdjęciami przedstawiają życie codzienne na terenach tzw. Kresów Wschodnich w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku.
Wystawie towarzyszy szereg wykładów prowadzonych przez pracowników naukowych. We wtorek (13.03.2012) uczniowie i mieszkańcy Bolesławca mogli wysłuchać niezmiernie interesującego wykładu pt. „800 lat Zbaraża” wygłoszonego przez profesora Mieczysława Szustakowskiego autora wielu publikacji o Zbarażu.
W środę (14. 03.2012) prelekcję na temat „Walki 27 Dywizji wołyńskiej AK” wygłosił uczestnik walk na Wołyniu inż. Zdzisław Miłek.
W czwartek (15.03.2012) odbyło się spotkanie z dr Stanisławem Tokarczukiem, który przedstawił działalność polskich organizacji kresowych wspomagających ratowanie polskich zabytków na wschodzie.