Konferencja podsumowująca działania prowadzone w ramach Szkoły Kluczowych Kompetencji 2.
8 listopada uczniowie klas IV uczestniczyli w konferencji podsumowującej działania prowadzone w ramach Szkoły Kluczowych Kompetencji 2.
SKK2 to Ponadregionalny Program rozwijania umiejętności uczniów szkół polski centralnej
i południowo – zachodniej. Był to projekt współfinansowany przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego liderem była Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie a partnerem Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu. Całe przedsięwzięcie trwało 3 lata i rozpoczęło się od opracowania przez nauczycieli autorskich programów nauczania w zakresie czterech kompetencji kluczowych, tj.:
- porozumiewania się w językach obcych,
- kompetencji matematycznych,
- kompetencji informatycznych,
- inicjatywności i przedsiębiorczości.
SKK2 obfitowało w szereg działań, które miały na celu podniesienie jakości edukacji w szkołach zawodowych. Szczególnie interesujące były Koła Naukowe – cykliczne wyjazdowe zajęciach prowadzone przez wykładowców Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. Równie ciekawe było Studium Kompetentnych Liderów, w ramach którego organizowane były dodatkowe zajęcia na uczelniach wyższych dla uczniów przejawiających szczególne zainteresowania wybranymi przedmiotami – wykłady i ćwiczenia.
Młodzież uczestniczyła w internetowej grze symulacyjnej - Przedsiębiorstwo Symulacyjne. Przedsięwzięcie to wymagało od uczestników dużego zaangażowania, umiejętności zdobywania informacji i radzenia sobie jako „wirtualni przedsiębiorcy” w trudnych meandrach biznesu.
W ramach projektu w latem 2011 i 2013 cztery grupy uczniów wyjechały na Wakacyjne Obozy Naukowe do Poronina. W pięknym zakątku, w komfortowych warunkach młodzi ludzie mieli doskonałą okazję do pogłębiania wiedzy oraz wypoczynku i rozrywki. Wachlarz zaplanowanych zajęć obejmował – zajęcia merytoryczne (zgodne z realizowaną kompetencją), zajęcia sportowe, pobyt w miasteczku wodnym w Bukowinie Tatrzańskiej (baseny geotermalne, sauna, hydromasaż, siłownia, solarium), wycieczki do Zakopanego i okolic.
Do uczniów i szkół biorących udział w programie rozwijania kompetencji kierowany był również konkurs – Granty dla szkół. Jego przedmiotem było opracowanie projektu przedsięwzięcia odnoszącego się do wiedzy, umiejętności i postaw społeczno – gospodarczych uczestników. W naszym przypadku była to gazetka – Almanach szkolny.
W ramach projektu wsparcie otrzymali również nauczyciele. Organizowane
na wstępie konferencje, seminaria i warsztaty stanowiły przede wszystkim wsparcie
przy tworzeniu i realizacji procesu dydaktycznego opartego o programy autorskie uwzględniające kompetencje kluczowe. W czasie trwania projektu - miały formę periodycznych spotkań, podczas których uczestnicy gromadzili nowe doświadczenia, poznawali przykłady dobrych praktyk i dzielili się doświadczeniami z realizacji projektu.
Zakończenie projektu uświetnione zostało przez przedstawicieli powiatu bolesławieckiego, lokalnych pracodawców i rodziców. Pani mgr Joanna Wierzbanowska – Olejniczak wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu wygłosiła wykład na temat Zjawiska niedostosowania społecznego i przestępczości nieletnich we współczesnej rzeczywistości społecznej.
Bardzo ciekawie zaprezentowały się klasy IV biorące udział w projekcje. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie.