Praktyka zawodowa w Niemczech
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu po raz kolejny odbywają miesięczną praktykę zawodową w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci. Praktyka odbywa się w południowo- wschodnich Niemczech, w Saksonii w mieście Chemnitz – Einsiedel..
Praktyka rozpoczęła się 7 marca 2011 roku, uczestniczą w niej uczniowie klasy trzeciej technikum w zawodzie technik hotelarstwa. Pracują w trzech 5-osobowych grupach, a każda grupa pracuje 5 dni na jednym stanowisku pracy. Zdobywają umiejętności praktyczne niezbędne w zawodzie technik hotelarstwa, jak również doskonalą umiejętności językowe.
Dziewczyny chętnie opowiadają o tym co robią oraz dzielą się swoimi wrażeniami. ”Nikt nie zliczył by łez wylanych nad cebulą oraz zaskakujących pomysłów na udekorowanie kolacyjnego stołu” - mówi Natalia, która pracuje obecnie na kuchni. „W recepcji trzeba biegle posługiwać się językiem niemieckim i angielskim,…boję się, że nie wszystko zrozumiem” - relacjonuje Alicja. Jednym z trudniejszych zadań okazała się obsługa gości w restauracji. „Gdy na pierwszym obiedzie zobaczyłam jak kelnerki noszą po 3 talerze w jednej ręce myślałam, że nie dam rady i zastawa restauracji znacznie się zmniejsz, gdy zacznę podawać, ale na szczęście poszło dobrze i udało mi się donieść całe obiady do stolików '' - zdradza Ania.
Dziewczęta nie narzekają na nudę. Wraz z opiekunami uczestniczą w różnego rodzaju imprezach m.in. gra w kręgle, gra w bilarda, dyskoteka, wyjazd do parku wodnego. Mają również możliwość poznania nowych kultur i obyczajów regionu poprzez liczne wycieczki m.in. do Lipska, Drezna, Chemnitz.
Pracują oraz spędzają czas wolny wspólnie z praktykantami z różnych krajów, z Niemiec, Czech, Litwy, Chin, Anglii, Hiszpanii. Dzięki tym kontaktom doskonalą języki obce: niemiecki i angielski oraz poznają kulturę różnych narodów.
Nabyte umiejętności, wiedza i doświadczenie przyczynią się na pewno do rozwoju osobistego, zawodowego, kulturowego i językowego. Po zakończeniu praktyk uczniowie otrzymają certyfikat Europass Mobilność, który jest potwierdzeniem nabytych umiejętności zawodowych poza granicami kraju.
Koordynator projektu
Smoleńska Barbara