Wycieczka do Berlina
Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej
Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit
Już od 20 lat Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej z siedzibą w Warszawie i biurem w Berlinie uczestniczy w procesie przywracania normalności w trudnych sąsiedzkich stosunkach. Dzięki Fundacji Polacy i Niemcy mają możliwość lepszego wzajemnego poznania osiągnięć kulturalnych i naukowych.
Głównym celem Fundacji jest udzielanie finansowego wsparcia przedsięwzięciom, stanowiącym przedmiot obopólnego zainteresowania Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec.
Właśnie dzięki takiemu wsparciu 45 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu w styczniu weźmie udział w dwudniowej edukacyjnej wycieczce do Berlina.
Głównym celem będzie zwiedzenie słynnej wystawy "OBOK. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" / "Tür an Tür Polen – Deutschland. 1000 Jahre Kunst und Geschichte", którą 23 września uroczyście otworzyli prezydenci Polski i Niemiec. Wystawa zrealizowana została we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.
Eksponaty pochodzą z licznych polskich, niemieckich i międzynarodowych kolekcji muzealnych i prywatnych. Są wśród nich m.in. eksponaty Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Victoria & Albert Museum w Londynie oraz Biblioteki Watykańskiej.
Jedną z największych atrakcji wystawy jest prezentacja dzieła Jana Matejki „Hołd Pruski” z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Młodzież ZSOiZ będzie miała możliwość obejrzenia dziesięciu części tematycznych wystawy, dotyczących:
- Kultu św. Wojciecha i początków relacji sąsiedzkich, Śląska i prawa
magdeburskiego oraz klasztorów św. Jadwigi.
- Zakonu krzyżackiego i jego mitu - „Krucjata północy”.
- Wita Stwosza oraz Krakowa i jego kultury.
- Koligacji dynastycznych, reformacji i wielowyznaniowości oraz Mikołaja Kopernika.
- „Złotego wieku” Gdańska.
- Jan III Sobieskiego i wiktorii wiedeńskiej.
- Rozbiorów i wojen napoleońskich, romantyzmu i historyzmu wieku XIX oraz secesji.
- Pierwszej wojny światowej, międzynarodówki awangardy i kultury polityki - „Nowe Państwo”.
- Drugiej wojny światowej, „Ziem utraconych” / „Ziem odzyskanych”.
- Sztuki i polityki w czasach zimnej wojny oraz Polski i Niemiec w Zjednoczonej Europie.
Poza wystawą uczniowie będą mogli zwiedzić zabytki Berlina, np.: Bramę Brandenburską, Plac Poczdamski, Reichstag, Wieżę telewizyjną i wiele innych.
Całe przedsięwzięcie przyczyni się do propagowania świadomości, że dialog polsko-niemiecki stanowi bardzo istotny wkład w utrzymanie i pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego w Europie.