Zapraszamy do udziału w projekcie „Ocalić od zapomnienia”.
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w projekcie „Ocalić od zapomnienia”. Dzięki niemu możecie ocalić pamięć o swoich przodkach. O tych wszystkich, którzy, żyjąc tu, przez lata wpływali na obecny kształt naszego miasta oraz powiatu.
Jego celem jest utrwalenie dziejów naszego miasta oraz powiatu bolesławieckiego poprzez opis historii życia ludzi, którzy w latach 1945-1960 przyjeżdżali tu z różnych miejsc Polski znajdujących się w jej granicach od 1945 roku (na przykład z Małopolski, Mazowsza, Pomorza czy Wielkopolski).
Projekt ten jest kontynuacją cyklu, w którym dotychczas opisani zostali bolesławianie przybyli tu z Syberii, Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, krajów byłej Jugosławii oraz
z Francji. W tej jego części opiszemy biografie bolesławian, którzy przyjeżdżali do naszego miasta z różnych innych miejsc Polski znajdujących się w jej granicach od 1945 roku.
Główne zadania w projekcie:
- trzeba wśród członków swojej rodziny, znajomych czy sąsiadów odszukać człowieka,
- przeprowadzić rozmowę – z nim, jeżeli żyje lub z kimś, kto dobrze go pamięta, zna jego dzieje i posiada odpowiednie pamiątki i dokumenty związane z jego życiem,
- napisać biogram zgodnie ze wskazówkami (patrz - wzór biogramu).
Ważne, aby wraz z informacjami udało się pozyskać od Waszych rozmówców kopie zdjęć
i różnego rodzaju dokumentów.
Prosimy, rozpocznijcie poszukiwania, przeprowadzajcie rozmowy, piszcie. Może to być Wasza pierwsza publikacja. Nie zapominajcie też, że zanim zabierzecie się do pracy, musicie uzyskać od swoich rozmówców zgodę na publikację biogramu oraz jej wizerunku.
Liczymy na Wasze zaangażowanie.
Chęć udziału w projekcie należy zgłaszać się do Pani Barbary Smoleńskiej oraz nauczycieli historii i języka polskiego.
Wzór biogramu
- mieszkańca naszego miasta lub powiatu, czyli jakie informacje powinny znaleźć się
w biogramie:
Biogram powinien zawierać informacje zgromadzone zgodnie z poniżej zamieszczonymi wskazówkami.
Powinien być napisany z użyciem czcionki Times New Roman 12, tekstem ciągłym,
w czasie przeszłym. Należy używać 3 osoby liczby pojedynczej (urodził się, wyjechał przebywał).
Dołączone do biogramów zdjęcia (z dowolnego okresu życia) powinny zawierać informacje: kogo przedstawiają, gdzie i w którym roku je wykonano oraz kto jest ich autorem (jeżeli nie jest to wiadome, powinien na zdjęciu znajdować się dopisek: Zdjęcie pochodzi ze zbiorów rodzinnych).
Do biogramu można dołączać skany ważnych dokumentów, które również należy opisać
Biogram powinien zawierać następujące informacje (w miarę możliwości ich uzyskania), choć dopuszczalna jest zmiana układu zamieszczanych w nim treści:
- Nazwisko (nazwisko rodowe w przypadku kobiet), imię (imiona).
- Datę i miejsce urodzenia (miejscowość, jej położenie, region w Polsce) przedstawionej osoby. Można to miejsce i region opisać.
- Imiona i zawód (zawody) lub przynajmniej środowisko społeczne rodziców (np. robotnicze, rolnicze, urzędnicze, ziemiańskie itp.). Krótka informacja o rodzeństwie: ilość i imiona.
- Ukończone szkoły, uczelnie wyższe (z podaniem okresu nauki lub roku ukończenia), uzyskany zawód, tytuł zawodowy lub/i naukowy, stopień wojskowy, itp. Jeżeli brak na ten temat danych, należy pominąć tę informację.
- Miejsce (miejsca) zamieszkania przed przyjazdem do Bolesławca. Czym się tam zajmował.
- Tylko, jeżeli miało to miejsce, to udział w walkach, wojnach, konspiracji.
- Dokładną datę przyjazdu do Bolesławca lub do innej miejscowości powiatu bolesławieckiego oraz okoliczności z tym związane (dlaczego przyjechał, w jakim celu,
w jaki sposób). - Wrażenia związane z początkowym okresem pobytu w Bolesławcu lub powiecie bolesławieckim, zauważane zmiany w rozwoju tych terenów i miasta.
- Stosunki rodzinne: informacja o współmałżonkach (imię/imiona, nazwiska, lata życia, zawód); informacja o dzieciach (rok urodzenia lub lata życia, zawód).
- Przebieg pracy zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem Bolesławca lub w powiatu bolesławieckiego: okresy, miejscowości, zajmowane stanowiska, pełnione funkcje, osiągnięcia zawodowe, naukowe, artystyczne, ważniejsze publikacje, itp. W tym szczególnie okres pracy w Bolesławcu lub powiecie bolesławieckim.
- Działalność społeczna: organizacje, stowarzyszenia, instytucje naukowe, partie; okresy przynależności, pełnione funkcje.
- Zainteresowania i zamiłowania pozazawodowe, osiągnięcia w tej działalności, pełnione funkcje.
- Posiadane nagrody, ordery i odznaczenia państwowe, resortowe i regionalne oraz nadane przez różne organizacje, instytucje, miasta (w kolejności otrzymania, z podaniem roku lub w ustalonej kolejności rang orderów i odznaczeń). Powód ich przyznania.
- Wszystkie inne ważne z punktu widzenia opisywanej osoby informacje, niezbędne dla pełnego jej obrazu.
Koniecznie należy wypełnić:
Zgoda na publikację
Ja, niżej podpisana(y), ………………………………………………………, wyrażam zgodę na publikację biogramu oraz kopii dokumentów i zdjęć dotyczących mojej osoby/ lub osoby, o której wypowiedziałem się do biogramu w wydawnictwie „Ocalić od zapomnienia”.
Czytelny podpis:
……....………………………………